Dla pacjenta jedną z najważniejszych czynności wykonywanych przez lekarza jest zastosowanie odpowiedniego znieczulenia, które zapewni bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Pacjenci często oczekują znieczulenia, które przyniesie im maksymalny komfort podczas leczenia, a także zmniejszy niepokój przed kolejną wizytą. Znieczulenia miejscowe mogą i powinny być wykonywane w sposób atraumatyczny. Dzięki znajomości odpowiednich technik oraz właściwemu podejściu lekarza, iniekcja może być dla pacjenta bezbolesna i dzięki temu mniej stresująca w przyszłości.
Program I CALAJECT
OBSZAR ZNIECZULENIA
Obejmuje ząb i tkanki miękkie w bezpośrednim sąsiedztwie.
WSKAZANIA DO ZNIECZULENIA ŚRÓDWIĘZADŁOWEGO
• znieczulenie pojedynczego zęba
• leczenie pojedynczych zębów w obu kwadrantach, tak aby uniknąć obustronnego znieczulenia
• zabiegi u dzieci – pozwala uniknąć znieczulenia tkanek miękkich i ryzyka samouszkodzeń
• zabiegi u pacjentów z przeciwwskazaniami do znieczuleń przewodowych (np. cierpiących na hemofilię) • jako pomocnicze znieczulenie diagnostyczne (do zlokalizowania bólu), przy zakładaniu formówek, pierścieni ortodontycznych itd.
• przy zabiegach chirurgicznych dla uzyskania lepszej hemostazy
PRZYGOTOWANIE DO ZNIECZULENIA ŚRÓDWIĘZADŁOWEGO
Orientacyjnie: grubość gumowego stopera w ampułce odpowiada objętości 0.2 ml.
TECHNIKA ZNIECZULENIA ŚRÓDWIĘZADŁOWEGO
PUNKTY WKŁUCIA ZNIECZULENIE ŚRÓDWIĘZADŁOWE
REKOMENDOWANE MIEJSCA WKŁUCIA
PUNKTY PODSTAWOWE (CZERWONE):
Na powierzchniach przedsionkowych:
• Zęby sieczne – dystalnie
• Zęby przedtrzonowe i trzonowe mezjalnie i dystalnie
PUNKTY DODATKOWE (NIEBIESKIE)
Kiedy nie uzyskuje się dostatecznego znieczulenia lub przy przedłużającym się zabiegu
Rekomendowane miejsca wkłucia
LEGENDA:
PUNKTY PODSTAWOWE
na powierzchniach przedsionkowych Zęby sieczne – dystalnie Zęby przedtrzonowe i trzonowe – mezjalnie i dystalnie PUNKTY DODATKOWE
gdy nie uzyskuje się dostatecznego znieczulenia lub przy przedłużającym się zabiegu Zęby trzonowe – dystalnie przy znieczulaniach śródwięzadłowych
W przypadku trudności z ustawieniem igły w pewnych okolicach (np. dystalnie do drugiego lub trzeciego trzonowca) możliwe jest zagięcie igły. Ponieważ igła nie zagłębia się w tkanki na więcej niż kilka mm (1-3 mm), stąd zginanie jej nie jest tak ryzykowne jak przy innych technikach znieczuleń.
ZALETY ZNIECZULENIA ŚRÓDWIĘZADŁOWEGO
ZALETY ZNIECZULENIA PDL z wykorzystaniem urządzenia CALAJECT
DLACZEGO warto zmienić tradycyjną strzykawkę lub karpulę na system KOMPUTEROWEGO ZNIECZULANIA CALAJECT?
• Zwiększone bezpieczeństwo pacjenta oraz skuteczność i łatwość znieczulania dla lekarza, dzięki komputerowo kontrolowanej prędkości podawania anestetyku. Wpływa to na lepsze wchłanianie płynu i minimalizuje ryzyko wystąpienia bólu u pacjenta. Możliwość znieczulania również metodą ścieżki wkłucia z prędkością fizjologiczną, dla pełnego komfortu procedury.
• Zmniejszenie ciśnienia oraz ilości anestetyku niezbędnego do uzyskania efektu znieczulenia, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo dla tkanek miękkich, otaczającej kości, przyzębia i zawiązków zębów stałych. Pełna kontrola ciśnienia i oporu tkanek w czasie rzeczywistym.
• Automatyczna aspiracja zwiększa precyzję, przewidywalność i bezpieczeństwo znieczuleń.
• Znacznie łatwiejsze wykonanie znieczulenia śródwięzadłowego, doprzegrodowego czy domiazgowego, technicznie trudnych do wykonania tradycyjną strzykawką.
• Możliwość stosowania różnorodnych technik znieczuleń pozwala na lepsze dopasowanie znieczulenia do indywidualnego przypadku i sytuacji klinicznej.
CALAJECT Kontrolowany mikroprocesorowo system do podawania komfortowych znieczuleń miejscowych w stomatologii
Mechanizm znieczulenia miejscowego polega na podaniu anestetyku do tkanek, w bliskości nerwu. Cząsteczki anestetyku muszą przebyć drogę zgodnie z gradientem stężenia. W fazie indukcji znieczulenia środek znieczulający przemieszcza się z miejsca podania w kierunku gałęzi nerwu, jak również we wszystkich dostępnych kierunkach. O szybkości dyfuzji decyduje wiele czynników, z których najważniejszy jest gradient stężenia. Im większe jest początkowe stężenie środka znieczulającego, tym szybciej odbywa się jego dyfuzja i szybciej pojawia się efekt jego działania. Uzyskanie pełnej blokady przewodzenia we wszystkich włóknach nerwu obwodowego wymaga zarówno wprowadzenia odpowiedniej objętości, jak i dostatecznego stężenia środka znieczulającego.
System komputerowo sterowanego znieczulenia Calaject pozwala na dopasowanie parametrów ciśnienia i prędkości podawania płynu do możliwości wchłaniania tkanek. Dzięki temu możemy uzyskać skuteczne znieczulenie przy zastosowaniu mniejszej ilości anestetyku i bez towarzyszącego nieprzyjemnego odczucia dyskomfortu podczas podawania oraz wrażenia odrętwienia twarzy po zabiegu.